Mourison Logo
Soustřeďte se na to, v čem jste nejlepší. Ostatní nechte na nás!

Jaké jsou změny u rodičovského příspěvku pro rok 2018 ?

Asi nejzásadnější změnou u rodičovského příspěvku pro rok 2018 je zrušení horní hranice čerpání ve výši 11 500 Kč za měsíc. Rodiče tedy budou moci čerpat měsíční dávku až do výše peněžité pomoci v mateřství. Rodiče, kteří disponují vyššími příjmy, mohou od 1.1.2018 vyčerpat celou částku o mnoho rychleji, než tomu bylo doposud.

Pro rodiče, kteří neměli nárok na peněžitou pomoc v mateřství, je nová horní hranice pro čerpání rodičovského příspěvku 7 600 Kč měsíčně, což značně sníží celkovou dobu pro vyčerpání celé částky na pouhé 3 roky. Jedná se především o studenty, OSVČ bez nemocenského pojištění či nezaměstnané.

Pro rodiny s vícerčaty se také zvyšuje celková částka příspěvku z 220 000 Kč na 330 000 Kč. Dobrá zpráva je, že pokud rodiny s vícerčaty již přidělenou částku 220 000 Kč vyčerpaly, ale zároveň dětem ještě nejsou čtyři roky, mohou si znovu požádat o příspěvek a čerpat ho až do výše avizovaných 330 000 Kč.

I nadále platí, že rodiče mohou při pobírání rodičovského příspěvku umístit dítě mladší dvou let do jeslí či školky jen na 46 hodin měsíčně. Pro všechny rodiny, které pobírají rodičovský příspěvek a chtějí změnit výši jeho čerpání, platí, že změnu volby výše čerpání podle nové právní úpravy lze provést kdykoli od 1. ledna 2018.

Pokud si nevíte s čímkoliv rady ohledně mateřské dovolené, neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám se vším pomůžeme.

Podobné příspěvky